Proč ještě smíme chodit k volbám?

Evropští politici včetně českých nám pod záminkou jakéhosi viru jasně říkají: lidé, nejste svéprávnými občany. Neumíte se ani rozhodnout, jestli půjdete do hospody. Ptám se tedy: když nejsme svéprávní, proč nám je ještě povoleno chodit k volbám?

V normálním svobodném světě by bylo nemyslitelné, aby stát komukoli dlouhodobě zakazoval provozovat hospodu. Dnes, v hygienické diktatuře (možná se někomu nebude líbit tento výraz – ale jaký jiný je přesnější?), se takový zákaz považuje za samozřejmost. Jak je to možné?

Pro zjednodušení předpokládejme, že virová epidemie, kterou nás naše státy straší, skutečně existuje. Předpokládejme dokonce, že se odborníci shodují na tom, jakým způsobem se onemocnění šíří.

Hospody jsou místa, která nikdo není nucen navštěvovat. Chodí do nich ten, kdo právě chce. Kdybychom byli svéprávnými a svobodnými občany, vláda by nás mohla informovat o tom, že existuje nebezpečná epidemie, a mohla by nám dokonce doporučit, abychom se hospodám vyhýbali.

Kdyby vláda předložila svéprávným občanům důvěryhodné argumenty, proč se do hospod nemá chodit, většina svéprávných občanů by se jistě nechala přesvědčit. A většina hospod by potom dobrovolně zavřela, protože by neměla zákazníky.

Kdyby se ovšem někteří svéprávní občané rozhodli doporučení vlády z jakéhokoli důvodu ignorovat, nemohla by s tím vláda ve svobodné zemi nic dělat. Tito lidé si prostě vyhodnotili situaci jinak – a vláda by jim musela důvěřovat, že vědí, co dělají – jsou přece svéprávní!

Mnohé evropské vlády svéprávnost občanů popírají: hospody direktivně zavřou a nikomu neponechají možnost volby.

Vyvstává tak zásadní otázka: když jsme nesvéprávní a neumíme se rozhodnout ani o takové maličkosti jako je návštěva hospody, jak potom můžeme rozhodovat o tak zásadní věci jako je volba politických zástupců?

Proč je nám nesvéprávným povoleno chodit k volbám? Vždyť je téměř jisté, že jako nesvéprávní zvolíme špatně!

Nabízí se dosti děsivá hypotéza: hospody musí být zavřené, protože politici (a především za nimi stojící korporace) potřebují šířit strach, vytvářet tlak na prodej vakcín a testů a oslabovat střední třídu. Volby se naproti tomu klidně konat smí, protože o ničem nerozhodují. Nijak nenarušují řízení našeho života korporacemi.

Poslední odstavec je samozřejmě jen hypotéza. Vše nad ním je podle mého názoru prosté shrnutí faktů a z nich logicky vyplývajících otázek.

Přidat komentář

2 Komentáře.

  1. Zajímavá úvaha. Inu, věci se vyvíjejí: Dřív jsme tu mívali skutečné hospody a iluzi voleb. Teď tu máme skutečné volby a iluzi hospod.

  2. Jen aby to bylo aspoň tak.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>