Symboly, významy, interpretace, otázky

Symboly existují mimo jiné proto, aby se jimi stručně a dokonaleji vyjádřilo, co lze těžko popsat slovy. Jejich použití ale může být ošidné, protože mohou mít několik různých významů a umožňují tedy různé interpretace.

Když člověk například použije na manifestaci proti totalitním praktikám žlutou židovskou hvězdu s nápisem „neočkovaný“, může to znamenat minimálně dvě věci: 1. Upozornění, že hrozí zavedení rozlišování dvou kategorií lidí; nebo: 2. Odkaz na otřesné utrpení Židů za války.

Významů může být i více, ale zastavme se jen u těchto dvou. Jak uvedenému gestu různí lidé, kteří ho vidí, porozumí?

Význam číslo 2 (tj. odkaz na utrpení) zřejmě zvolí lidé, kteří manifestující lidi nemají rádi. Řeknou zhruba toto: „Ti lidé jsou úplně pitomí. Srovnávají své „problémky“ způsobené současnými totalitními příkazy a zákazy s nezměrným utrpením lidí za nacismu. Jsou to prostě hovada. Toto se přece nedá srovnávat.“ Případně si přisadí: „Symbol žluté hvězdy je nedotknutelný, posvátný. Každý, kdo ho použije, je vyvrhel, protože ty hrůzy před 70 lety jsou něčím nepředstavitelným“.

Význam číslo 1 (tj. rozdělení společnosti) zřejmě zvolí ti, kteří tuší, že lidé s tou hvězdou nejsou totální idioti ani hovada. Že možná něco chtějí sdělit. Že se nepřišli na náměstí jen tak projít ve svém volném čase. Mohou se podivit, že to sdělení je možná zbytečně silné, možná nešikovné, ale zamyslí se, jaké by asi mohlo být.

Podle mého názoru je to zhruba takto:

Význam číslo 1 je bohužel velmi aktuální. Zhruba polovina populace bere vážně vládní covidovou politiku a udělá cokoli, aby se „život vrátil do normálních kolejí“. Tito lidé se nechají očkovat a nechají si vystavit „covid pasy“. Druhá polovina populace si myslí, že s covidem je potřeba (přátelsky) žít, že očkování nemá smysl a že je lepší starat se o zdraví jinak. Uvedené dvě skupiny se těžko vzájemně přesvědčí o svých pravdách.

Představme si takovýto svět:

Polovina lidí se nechala naočkovat. Jsou tedy úředně považováni za „bezpečné“. Pohlíží se na ně jako na řádné občany a mají běžná práva. Druhá polovina nemá doklad o očkování a je občany druhé kategorie. Nesmí vykonávat určité profese, má omezené cestování, nesmí se koupat ve společném bazénu s „očkovanými“.

Myslím, že takový svět je šílený, jak rozvádím zde: https://odo.divadlokamen.cz/2020/12/19/nasili-ve-jmenu-kratkodobeho-bezpeci-se-krute-vymsti/.

Asi nám to něco historického připomíná; ještě dřív, než propuklo to nejstrašnější utrpení, začalo označování, omezování, zákazy. Historie se neopakuje přesně, ale analogie mezi různými dobami existují. Neexistují některé symboly právě proto, aby se jimi dalo poukázat na takové analogie? Nevím, jen se ptám.

A jsou některé symboly nedotknutelné? Po všechny doby, na věčné časy? Nevím. Nevědí to ani věhlasní sémiologové, natož já. Ale intuitivně si myslím, že na světě není nic na věčné časy. Že i nedotknutelný symbol se smí použít, zvláště když tím není nijak snižován, zlehčován, znesvěcován.

Pokud někdo použije posvátný symbol k vyjádření podobnosti současné situace s historickou situací, znevažuje tím ten symbol? Je samozřejmě otázka, jestli ho použije šikovně, ve správné chvíli a na správném místě. Ale je třeba použití takového symbolu vždy automaticky odsoudit, aniž by se člověk zamyslel nebo případně zeptal, jak to bylo myšleno?

Je snadné a pohodlné bránit od obrazovky počítače svaté symboly, pohoršovat se, nadávat. Méně snadné je upozorňovat na současné skutečné problémy a lumpárny, na současná nebezpečí, a snažit se jim zabránit.

Když člověk upozorňuje na současné problémy a snaží se jim zabránit, občas udělá nějaký přešlap, něco, co se jinému nelíbí nebo co někteří pochopí jinak, než bylo zamýšleno. Člověku, který dává na facebook obrázky z hor, se takový přešlap nepřihodí, ani ho nikdo nebude záměrně dezinterpretovat a skandalizovat.

Samozřejmě: člověk, který udělá při vší snaze přešlap, se za to má také omluvit. Proto omluva: Pokud patříte mezi lidi, které jakákoli má aktivita ranila, pohoršila, naštvala, hluboce a pokorně se vám omlouvám. Případná omluva se vztahuje i na tento článek, chápu, že i ten může někoho naštvat.

Tak to jen pro malé zamyšlení nad symboly, významy, interpretacemi.

Přidat komentář

5 Komentáře.

 1. Michal Ďuríček

  Díky za toto zamyšlení.

 2. Igor Zahradníček

  Petře, ta úvaha je fajn, i když některá zjednodušení, byť ten text díky rozsahu komplexnost problému nemůže postihnout,skutečnost zkreslují. Například jenom proto, že se chci dát naočkovat, ze mě děláš tupeho hltače Babisovych žvástů. Stejně tak můžu rozumět tomu, na na co chceš hvězdou poukázat a přitom mi může její použití prijít nevhodné. A ne z piety vůči mým židovským předkům, ale proto, že ta analogie kulhá z jiných důvodů (ale to je na to pivo). Nicméně mi přijde fajn, žes na ty fotky takhle zareagoval.

 3. Martin Mrázek

  Podle mého názoru perfektní shrnutí. Díky za něj.

 4. no a nebylo by lepší nahnat ty „neočkované“ zpátky do školy? těch neočkovaných určitě nebude polovina a je zcela v pořádku, pokud tito lidé nebudou něco moci – třeba i do toho bazénu s očkovanými a to jednoduše proto, že v tom bazénu s očkovanými jsou lidé, kteří se z nějkého důvodu očkovat nemohou a proto, že oni neočkovaní budou rádi požívat výhod třeba hospitalizace a sociálních dávek, když onemocní tou „chřipečkou“ – je to zkrátka sobecké a hloupé, no a za blbost se platí, pokud chcete cestovat, také se musíte očkovat proti některým nemocem, ale to skoro nikomu nevadí…? opravdu nechápu důvody pro neočkování krom nedosatku vzdělání a/nebo rozumu

  • Petr Odo M

   Děkuji za názor. Já naopak nechápu důvod k očkování. Když trochu obrátím Váš výrok o sobeckosti a hlouposti: Přijde mi nesmyslné a panovačné chtít po druhých lidech, aby se v otázkách svého zdraví řídili názorem někoho jiného. Přijde mi, že vzdělaný a rozumný člověk si může vyhodnotit informace o očkování podle svého a podle svého se odpovědně rozhodnout. Například já vycházím z toho, že o covidu se už od jara monumentálně lže. Proč bych měl tedy věřit narychlo vyprodukované vakcíně? Věřím tomu, že jsem se s virem dostatečně seznámil, proč bych tedy měl chodil k lékaři? No, asi se neshodneme, proč tedy jeden druhého k něčemu nutit? Poznamenávám: nikomu bych vakcínu ani jiný způsob života nikdy neupíral.

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>