Lživé údaje na Seznamu

Mail redakci Seznamu s žádostí o nezveřejňování lživých údajů o populárním koronaviru:

Vážená redakce portálů seznam.cz a seznamzpravy.cz, žádám Vás, abyste nešířili paniku uváděním lživých informací o viru covid-19. Na zmíněných stránkách uvádíte počet osob údajně žijících s předmětným virem pod pojmem „nemocní“, ačkoli většina z nich nemá žádné příznaky nemoci, nemocní tedy nejsou. Dále uvádíte, že určitý počet lidí viru „podlehl“ či že došlo k „úmrtí“, což je rovněž lež: je dobře známo, že velká část lidí zahrnutých do Vámi zveřejňovaných statistik nezemřela na následky covid-19.

Žádám Vás o urychlenou změnu výše popsané lživé terminologie, případně o neuvádění čísel o nemocných vůbec (určitě jste si vědomi toho, že tato čísla jsou velmi problematická a v podstatě o ničem nevypovídají). Vzhledem k tomu, že jste na mou předchozí výzvu už tři týdny nereagovali, budu v případě Vašeho pokračujícího lživého informování veřejnosti nucen uvážit podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Petr Macháček,
Váš bývalý čtenář

Přidat komentář

2 Komentáře.

 1. pokračování:
  Dobrý den, pane Macháčku,
  mrzí nás, že informace na našem webu považujete za šíření paniky. Vycházíme z oficiálních informací, zveřejňovaných ministerstvem zdravotnictví, kde jsou lidé s diagnostikovanou infekcí covid-19 uváděni jako lidé s onemocněním, a ti, kteří zemřeli ‚s covidem‘, jsou uváděni v kategorii ‚úmrtí‘. Pokud máte výhrady proti této metodice zaznamenávání informací, obraťte se, prosím, na ministerstvo zdravotnictví.
  Za Seznam Zprávy zdraví,
  Iva Dolejšová

 2. pokračování:
  Vážená paní Dolejší,
  děkuji Vám za odpověď. Mrzí mě ale, že tato odpověď svědčí o nízké úrovni novinářské etiky ve Vašem médiu. Neboť:
  1. Ministerstvo zdravotnictví uvádí statistiky v jiném kontextu než Vy. Odpovědný novinář přece nemůže vzít libovolnou statistiku a bez patřičného vysvětlení ji vystavit na úvodní stránce masového média, a předat ji tak naprosto zkresleně velkém počtu lidí.
  2. Význam termínů (lidé) „s onemocněním“ a „nemocní“ (lidé) se podstatně liší. A ještě podstatněji se liší termíny „úmrtí“ a „podlehlo“. V redakci máte určitě dost kvalitních lingvistů, abyste to dobře věděli.
  3. To, že mě odkazujete na oficiální údaje ministerstva řízeného politickými dobrodruhy, které sami neustále kritizujete a usvědčujete ze lží, je pro mě těžko uvěřitelné. Tento bod se samozřejmě netýká mé zamýšlené žaloby na Vaši redakci pro šíření poplašné zprávy, ale nezlobte se, takto opravdu reagujete na kritiku? Místo věcného zamyšlení člověka odkážete na ministerstvo?
  4. Opravdu: nechcete se prosím zamyslet nad tím, jestli zveřejňováním údajů v tomto stylu neporušujete novinářskou etiku a neškodíte lidem? Byl bych Vám za to vděčný.
  Protože můj dopis byl formulován jako otevřený, považuji i naši konverzaci za otevřenou a považuji za svou občanskou povinnost podle svých možností ji šířit.
  Petr Macháček

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>